Image credit: prezi.com/69-jt-77cjbe/copy-of-1904-worlds-fair/ |
Image credit: pre10.deviantart.net |
Brza hrana je, poput viršli, osmišljena tako da se lako jede i bude ukusna. Kada se počela posluživati uz energetska pića, ispostavilo se da je prerasla u novu i neverovatno popularnu kuhinju. Na sajmu su predstavljeni i doktor peper i Koka-kola.
Image credit: www.truffleshuffle.co.uk |
Image credit: image-gr.s3.envato.com |
Svetski sajam bio je vrhunac celovekovnog kulinarskog razvoja. Brza hrana, uglavnom zasladjena ili masna, ili i jedno i drugo, imala je svoje preteče u devetnaestom veku, kada je geslo ''smaži, proždri i beži'' preovladavalo medju zauzetim radnicima koji su cenili brzo posluženje hranom jer su tako imali više vremena za posao. Džordž Foster, novinar Herald tribjuna, klicao je da ''je to kulminacija, konzumacija i koncentracija amerikanizma; sa celokupnom njegovom aktivnošću, istrajnošću, energijom i praktičnošću na najvišem stupnju razvoja.''
Image credit: envisioningtheamericandream.files.wordpress.com |
Šećer se nalazio u tortama i karamelama, topio u sosevima, posipao po voću i povrću, koristio za bombone i bio osnovni sastojak sladoleda. Kada je napredak početkom devetnaestog veka pružio tada veći izbor jela na meniju, počele su da niču bakalnice. Suparništvo belog i smedjeg šećera predstavlja jedno od krucijalnih poglavlja u istoriji snobizma. Postavši priuštiviji, beli šećer je prerastao u statusni simbol budući da su ga ljudi služili gostima i tako proterali smedji šećer u kuhinju ili za ličnu upotrebu. Šećer je bio izuzetno pouzdan kao mera snobizma - melasa je bila njegov najniži oblik, a rafinirani beli šećer najviši.
Nastavak priče pročitajte na: http://teorijatrulejabuke.blogspot.rs/2016/02/kratak-pregled-istorije-secera-deo-peti.html
Bibliografija:
Abot, Elizabet. Slatko-gorka istorija šećera. Geopoetika. Beograd. 2009.
Woloson, Wendy. Refined Tastes: Sugar, Confectionery and Consumers in Nineteenth century America. Baltimore: Johns Hopkins University Press. 2002.
Root, Waverly Lewis. Food: An authorative and Visual History and Dictionary of the Foods of the World. New York: Simon and Schuster, 1980.
Нема коментара:
Постави коментар